Gillinge_icon_spoff

FAQ

FAQ

Utbildningen

 • Vad innebär en komplett utbildning?

  Du ska vara godkänd av din lärare på samtliga moment, bana, trafik och landsväg samt genomfört en GODKÄND utbildningskontroll. Vi ska gemensamt ha bokat provet till dig.

 • Hur ofta ska jag köra?

  Kör du bara med oss rekommenderar vi regelbunden körning varje vecka.

 • Vad behövs för förkunskaper för att göra Risktvåan?

  Detta regleras av transportstyrelsen. Du klara av att utföra hårda accelerationer och bromsa hårt från höga hastigheter(landsvägsfart). Sammanfattningsvis ska du kunna köra motorcykel självständigt. Dock är det ingen ”konkörning” eller provliknande övningar!

 • Vilka förkunskaper krävs för att göra Riskettan?

  Inga. Du behöver inte ens ha ett körkortstillstånd.

 • Jag kan inte boka trafik eller landsvägslektioner på elevcentralen!

  Korrekt, detta bokas manuellt i samråd med oss! När vi känner oss säkra att du kan utvecklas tillfredsställande i trafiken bokar vi detta!

 • Jag vill öva trafik, kan jag boka det utan att först behöva boka en bankörning?

  Precis som hos trafikverket när du avlägger ditt förarprov behöver du vara på en sådan nivå med manövrering och teknik att du och vi känner oss säkra och kan utvecklas i en tillfredsställande takt när du kommer ut i trafiken. Kan du uppvisa ett godkänt manöverprov hos trafikverket kan du boka trafik/landsvägslektioner direkt, i annat fall behöver vi börja med att boka ett utbildningstillfälle på bana för att avgöra dina kunskaper.

 • Jag har egna kläder, kan jag använda dem?

  JA, den ska vara komplett och godkänd, vi ställer samma krav som trafikverket! I trafik kommunicerar vi via radio och det fungerar oftast utmärkt att använda sin egen hjälm med den utrustningen vi har, utan att göra något särskilt med den. Tänk på att det är dina försäkringar som täcker en eventuell skada på dina kläder.

 • Jag har inga mc-kläder, vad skall jag ha med mig?

  Du lånar all nödvändig utrustning av oss. Vi rekommenderar dock att du har med dig ett underställ, extra t-shirt/kortbyxor eller dylikt när du ska köra, det brukar bli varmt!

 • Hur bokar jag/avbokar ett utbildningstillfälle?

  Bokning och avbokning sker via elevcentralen eller telefon 08-321001. Avbokning ska ske senast 13.00 arbetsdagen innan i annat fall debiteras tiden.

 • Hur många elever är ni på era banutbildningar?

  Som standard bokar vi endast två elever på varje tillfälle. I undantagsfall kan vi kan vara upp till tre elever.

 • Om oss

 • Var finns ni?

  Vår samlingsplats ligger mitt emot Stockholms Trafiksäkerhetscenter Gillinge på andra sidan motorvägen (E18). Mer info under kontakt.

 • Var ligger er manöverbana?

  Manöverbana. Vi använder oss bland annat av ”Gillingebanans” (Stockholms Trafiksäkerhetscenter Gillinge) område.

 • Vad ska jag tänka på när jag ska välja skola?

  Vi rekommenderar att du tittar på effektiv körtid/minutpris, pedagogik, var är skolan belägen & vilka omdömen andra elever har om skolan.

 • Var hålls kursen jag är anmäld på?

  Du får ett SMS dagen innan kursen samt vid bokningen. Har du inte fått det har vi onlinesupport på länken längst ner (facebooksupport) även när det är stängt i övriga kanaler.

 • Vad har ni för motorcyklar?

  Vi kör med KTM 125 ABS för behörighet A1 och YAMAHA MT07 för behörighet A2/A.

 • Jag vill hyra en motorcykel för att köra själv en dag, hyr ni ut?

  Vi hyr ut Yamaha XJ6:or. Se vår prislista. Krav: körkort för rätt behörighet.

 • Jag vill hyra en motorcykel för att övningsköra privat, hyr ni ut?

  Vi hyr inte ut motorcyklar för privat övningskörning.

 • Hur länge håller säsongen på?

  Vi kör beroende på vädret. Vanligen mars-november. Trafikverket i Stockholm kör oftast maj-oktober.

 • Kör ni även i regn/dåligt väder?

  Ja, vi kör även när det regnar eller är minusgrader. Ta gärna med dig ombyte om du misstänker att vädret kommer bli dåligt under din lektion. Våra kläder har skydd för regn, men dem har sin gräns. Vi ställer endast in lektioner om vädret skulle innebära fara, vid t.ex. storm eller liknande.

 • Jag vill göra en reklamation. Hur gör jag?

  Vänd dig direkt till skolchefen så fort du känner att något är fel. vi försöker alltid lösa eventuella problem direkt. Skulle du inte vara nöjd med vår gemensamma lösning är vi medlemmar i STR och de har en reklamationsnämnd.

 • Motorcykeln och körkortet

 • Jag vill öva med min egen motorcykel, kan jag det?

  JA, ibland! Du kan oftast ta med din egna motorcykel när du kör på manövergården men inte i trafiken. Vi kan tyvärr inte förvara eller hjälpa till med transport av den. Tänk på att det är dina försäkringar som täcker en eventuell skada både på dig och på fordonet, kontrollera gärna med ditt försäkringsbolag först!

 • Jag har bilkörkort sedan x år och kör tusentals mil varje år... Behöver jag köra trafikkörningen?

  Den frågan får vi ofta. Det är en stor skillnad på motorcykel och bil. Därför är det två olika körkort. Självklart kan du redan en hel del eftersom du kört i trafik. Lite grus, en sten, ett hål på vägen är oftast inget problem för en bil men för en mc kan det vara ett stort problem. Hur vi placerar oss, hur vi samspelar, hur vi undviker att bli påkörda etc. Du kommer som MC förare behöva tänka på ett annat sätt än när du sitter i bilen.

 • Jag har kört cross/moped/cykel... Behöver jag köra på banan?

  Att framföra ett fordon är inte likställt med att klara av kraven från transportstyrelsen. Vi gör en individuell utbildningsplan för just dig efter första tillfället.

 • Jag har redan A1/A2 kort och vill uppgradera till A2/A kort. Hur gör jag?

  Beroende på när du tog ditt körkort behöver du både göra riskutbildningarna och ett körprov eller endast ett körprov. Teoriprovet är redan godkänt. Du behöver alltid fotografera dig hos trafikverket och ha ett giltigt körkortstillstånd!

 • Vilken behörighet får jag köra?

  Behörighet: A1 Körkortsbehörigheten ger rätt att köra lätta motorcyklar vars motor har en slagvolym av högst 125 kubikcentimeter och en effekt av högst 11 kilowatt. Åldersgränsen för A1 är 16 år Behörighet: A2 Körkortsbehörigheten ger rätt att köra mellanstora motorcyklar vars nettoeffekt är högst 35 kilowatt och som har ett förhållande mellan nettoeffekt och tjänstevikt som inte överstiger 0,2 kilowatt/kg. Åldersgränsen för A2 är 18 år. Behörighet: A Körkortsbehörigheten ger rätt att köra alla tvåhjuliga motorcyklar oavsett slagvolym eller motoreffekt. Åldersgränsen för A är 24 år. Men har du haft behörigheten A2 i minst två år kan du ta körkort behörighet A från 20 års ålder.

 • Proven

 • Hur bokar jag körprovet?

  För att boka ett körprov behöver du ha ett godkänt teoriprov. Om du genomfört din utbildning med oss bokar vi det, annars kan du boka det själv hos trafikverket

 • Hur se körprovet ut?

  Uppkörningen sker i två delar; manöverprov (inkl. bromsprov) och trafikprov. Blir du inte godkänd på manöverprovet, kommer du inte få genomföra trafikprovet. Mer information hittar du hos trafikverket.

 • Hur ser teoriprovet ut?

  Du kommer få ett antal frågor som är motorcykelspecifika och ett antal frågor som är trafikrelaterade. Totalt 70 frågor varav 5 är testfrågor. Du behöver 52 rätt. Du kan öva på liknande frågor på elevcentralen.

 • Jag vill boka teoriprov, hur gör jag?

  Du behöver ha ett giltigt körkortstillstånd när du bokar. Riskutbildningarna måste vara genomförda när du kommer till provtillfället. Vi kan hjälpa dig med bokningen eller så gör du det själv hos trafikverket. Teoriprovet är giltigt 1 år.

 • Hittar du inte svaret på din fråga?